Staff List
Executive Headteacher | Louise Nichols | Strategic leadership & Safeguarding |
---|---|---|
Headteacher |
Karen Pedro |
Leadership of Teaching & Learning, Assessment, Day to day management & Safeguarding |
Deputy Headteachers |
Jacqueline Thornton
Fran Slot |
Curriculum, Mental Health Lead, Enrichment, Music, Visits & Trips, CPD, Staff induction & Safeguarding
Inclusion, SENDCo, Behaviour, Attendance & Punctuality & Safeguarding |
LEAP Associate Deputy Headteachers |
Lisa Clarke
Meret Stokes |
Initial Teacher Training, ECT Mentor
Curriculum Lead |
Phase Leads |
Lisa Clarke |
(Early Years) |
Sonya Forte | (Year 1/2) | |
Marsha Speede | (Year 3/4) | |
Winnie Prince | (Year 5/6) | |
Nursery Teacher | Huw Greenwood | |
Early Years Educators |
Rima Begum |
|
Reception Teachers |
Chloe Heath & Lucy Michael
Kashmir Gujra |
|
Year 1 Teachers | George Galliano | |
Victoria Goodhew | ||
Year 2 Teachers |
Sonya Forte Phoebe Nevill Fatou Faye |
|
Year 3 Teachers |
Clare Unwin Ellie Capano |
|
Year 3/4 Teacher |
Marhsa Speede |
|
Year 4 Teachers |
Eoghan Ryan |
LEAP Science Lead |
Year 5 Teachers | Sophie Hinchliffe Rachel Townsend |
LEAP Art Lead LEAP PHSE Lead |
Year 5/6 Teacher |
Winnie Prince |
|
Year 6 Teachers |
Jack Moody Cheryl Jeffers & Holly Heaton |
|
Additional Teachers |
Lorraine Karunaratne Lorraine Capoccia Ally Weston Mensah Hart |
SENDCo Year 3 & 5 Maths groups LEAP Design & Technology Lead Music Tutor |
IT & Media Technician |
Kurian Zachariah Sam Rudd |
|
Pastoral Support Manager | Toki Otudeko | |
Learning Mentor | Patricia Grant |
|
School Counsellor | Jon D'Agostino | |
Communications & Website | Emma de Sausmarez | |
Breakfast Club | Melissa Gregory Fotene Efthymiou |
|
Teaching Assistants |
Melissa Gregory Luiza Popovici Darell Philip Lisa Allen Nicola Wright Kelly Smith |
Assistant Cycling Instructor
|
Teaching & Learning Associates |
Laura Philipson Cerrise Jones |
maternity leave
|
Midday Meal Supervisors |
Shipla Begum Sheryl Payne |
|
LEAP Federation Business Manager | Cyrilene Malcolm | |
LEAP Federation HR Manager |
Joanna Makaruk | |
Senior Admin Officer | Dana Hansle | |
Admin Assistant / Receptionist |
Amma Cofie
|
|
Premises Manager | Darren Gregory | Lead Cycling Instructor |
Assistant Schoolkeeper | Nicholas George | |
Kitchen Staff |
Sergio Vitale Gregorio Hodan Abdullahi |
Head Chef Sous Chef |
School cleaners |
Lorna Edwards Shirley Elliot Aida Lima Zenaida Spencer |
LEAP Cross School Staff
We have a number of staff who are subject leads or specialists and who work across all three of our LEAP schools (Kingsmead, Gayhurst and Mandeville) promoting excellence in their field:
LEAP Cross School Subject Leads
English Lead - Janne Cornish (K)
Maths Lead - Sarah Betney (K)
Religious Education Lead - Shenaz Begum (K)
History Lead- Katherine Turley (M) maternity leave
Science Lead - David Burdett (G)
Design and Technology Lead - Ally Weston (G)
Music Lead - Ben de Sausmarez (K)
Computing Lead - Omi Bozdogan (K)
Spanish Lead - Kavita Desai (M)
Art Lead - Sophie Hinchliffe (G)
Geography Lead - Daniel Turner (M)
LEAP EYFS Leads: Samantha Fennel (M & K), Lisa Clarke (G)
LEAP Sports Coaches: Freddy Katanga (M), Sanchez Ming (K &G)
Other staff working across the LEAP Federation
Louise Nichols – Executive Headteacher
Cyrilene Malcolm – LEAP Business Manager
Joanna Makaruk - LEAP HR Manager
Parveen Razzaque – LEAP Finance Manager
Meret Stokes - LEAP Associate Deputy Head: Curriculum Lead
Lisa Clarke - LEAP Associate Deputy Head: Initial Teacher Training & ECT Mentor
Michelle Miller - LEAP Education Welfare Officer
Anthony Abraham - LEAP Behaviour Mentor
Emma de Sausmarez – LEAP Communications and Community Liaison
Thomas Walker – Chef Educator at Hackney School of Food
Lidka D’Agostino – School Gardener & Educator at Hackney School of Food
Dorinia Harley – LEAP Dance Teacher
Aaron Tanice – LEAP Drumming Teacher
Aran Thomas – LEAP Steel Pans Teacher
Jon D'Agostino - LEAP School Counsellor
Autumn Williams - LEAP Gymnastics Tutor